A hordozható valós idejű fordító készüléket kifejezetten a hallássérüléssel küzdők számára fejlesztették ki, amit a gyártó csak úgy hív, hogy egy játék azoknak, akiknek fontos a pontos fordítás. A készülék 2018. júliusától már előrendelhető, és azon se lepődjünk meg, ha a termék piacra dobását illetően jártunkban-keltünkben közösségi finanszírozásért folyó kampány-hadjárattal találkozunk.
Hogyan működik?
Hogy mi is pontosan a SpeakSee? Képzeljünk el olyan kisméretű dizájn mikrofonokat, melyek mind különböző színnel vannak jelölve, és egy applikáció segítségével össze vannak kötve okostelefonunkkal. A beszélgetés során elhangzott szavak, mondatok különböző színek szerint jelennek meg a kijelzőnkön oly módon, hogy például az, aki a sárga színű mikrofont birtokolja, ezzel a színnel is fog megjelenni a telefonunk, tabletünk kijelzőjén attól függően, mihez csatlakoztatjuk az eszközöket. A mikrofonok kiszűrik a háttérzajokat, pontosságuk pedig 95%-os, valamint több mint 120 nyelvet és az ékezeteket is támogatja. Az alapkészlet összesen három mikrofont tartalmaz, ami további készlet vásárlásával hat vagy akár kilenc mikrofonra is bővíthető.
Az egyik különbség, ami a cég gyakran ismételt kérdései alapján a SpeakSee-t különlegessé teszi az, hogy a felhasználóknak nem kell a társaságban külön-külön megkérni mindenkit, hogy töltsék le az applikációt, várják meg a telepítést, és különösebb használati útmutatóra sincs szükség. Az óriási macera helyett a SpeakSee mikrofonjait csak át kell adni a beszélgetőpartnereknek, csatlakoztatni kell őket az okostelefonhoz, a konferencia-rendszerekhez vagy a televízióhoz, és már indulhat is a beszélgetés.
Amikor Jari Hazelebach-ot, a SpeakSee társalapítóját és vezérigazgatóját kérdezték, hogyan hasonlítható össze az eszköz a CART-rendszerrel vagy a valós idejű feliratozással, azt mondta, hogy nem végeztek erre vonatkozóan célirányos és pontos méréseket, de úgy gondolják, hogy a két rendszer nagyságrendileg hasonló. A SpeakSee egyetlen korlátja, hogy a környezeti hangokat nem konvertálja át.
A SpeakSee Indiegogo oldala szerint a felhasználók a legkülönbözőbb helyzetekben alkalmazzák a készüléket. Családi eseményeken, baráti összejövetelek során, otthon és kint a szabadban, üzleti megbeszéléseken, előadásokon, amikor orvoshoz mennek, telefonálnak, vagy ha éppen egyetemi előadáson ülnek.
Míg a felhasználási lehetőségek végtelennek is tűnnek, a cég a 12 fős, csoportos megbeszélésekre fókuszál, hiszen hosszú távú célkitűzésük az, hogy az eszköz használata kiterjedjen a specifikusabb esetekre is, mint amilyen egy nagyszabású fórum, vagy akár egy több résztvevős vezetői megbeszélés.
Amikor megszületik egy ötlet
Hazelebach siket szülők gyermekeként nőtt fel, és bár gyermekkorában nem volt semmi különleges, a hétköznapi kommunikációs nehézségeket ő is érzékelte, amikor például a szülők egy hétköznapi vacsora során nem tudták követni a beszélgetés folyamát. Sőt, azzal is szembesült, hogy a siket és hallássérüléssel élő emberek számára nehézséget okoz a mindennapi kommunikáció és nem tudnak becsatlakozni a beszélgetésbe, emiatt inkább kerülik egymást, majd elszigetelődnek.
2015-ben aztán a két Hazelebach, apja és fia gondolkodni kezdtek azon, vajon hogyan vonhatják be az édesapát az üzleti megbeszélésekbe. Ez volt az a pillanat, amikor megfogant a SpeakSee ötlete.
Mindössze 18 hónapra volt szükség ahhoz, hogy a céget bejegyezzék, kezdő tőke bevonásával elindítsák a prototípus kifejlesztését, hogy az eszközt jóváhagyja az NVVS holland hallássérült szövetség és az Action on Hearing Loss karitatív szervezet, továbbá hogy megnyerje a Young Australian dizájn díjat és befejezzék a prototípus gyártását, valamint a felhasználók számára tesztre bocsássák, mielőtt nekikezdenek a közösségi finanszírozásért folyó kampánynak.
Mikortól használhatjuk?
A SpeakSee óvatos, és nem győzi kommunikálni, hogy a termék egyelőre csak próba üzemmódban működik, a jelenleg elérhető eszköz még nem a végleges verzió. A prototípus elsősorban a funkcionalitás szemléltetésére jött létre, így egyelőre az esztétika kevesebb hangsúlyt kapott. A végső dizájn még finomítás alatt áll, de arról is biztosítanak bennünket, hogy a végső termék nemcsak méretében lesz kisebb, de mind a dizájn, mind pedig a tapintás vonatkozásában is a prémium kategóriát fogja képviseli.
A cég tervei szerint a közösségi finanszírozásért folyó kampány alatt és után végeznek a termék fejlesztésével és készre állítják azt. Hazelebach számításai szerint a termék hat héttel a kampányt követően már elérhető lesz a felhasználók számára, bár a SpeakSee ez idő alatt is folyamatosan teszteli a terméket. Az eddigi visszajelzések pozitívak voltak, és a tesztelésbe bevont siket és hallássérüléssel élők mind pozitívumként emelték ki az eszköz pontosságát és felhasználóbarát mivoltát, hiszen a mikrofonok egy kézzel beüzemelhetőek és egyszerűen, könnyen használhatóak.
Így tesztelünk mi
Amanda Zubricki, aki születése óta kétoldali súlyos hallássérüléssel küzd, szintén tesztelte a prototípust. Fogorvos asszisztensként gyakran nehézséget okoz számára az orvosokkal, páciensekkel való kommunikáció, hiszen az orvosok arcát általában maszk takarja, így a szavak sokszor érthetetlenek, ráadásul a maszkot is gyakran elfelejtik eltávolítani, amikor beszélnek. A tesztelés során Amanda imádta, hogy a SpeakSee-vel a szöveget valós időben olvashatja úgy, hogy nincs szükség feliratozóra, az okostelefonja helyett viszont sokkal szívesebben látná a szöveget a számítógép kijelzőjén.
A Speaksee jövője
A tulajdonosok jelenlegi álláspontja szerint a termék gyártása és értékesítése egészen addig nem indul el, míg az adománygyűjtéssel el nem érik céljukat. A támogatás Hazelebach számára kiemelten hangsúlyos, hiszen a vágya az, hogy a siket és hallássérüléssel élő embereknek bárhol és bármikor lehetőségük legyen a beszélgetésre, mely eszmeiséget a termékhez választott „Légy része a beszélgetésnek!” szlogen is jól tükrözi. Kimeneteltől függetlenül Hazelebach azt mondja, elemezni és értékelni fogják a termékben rejlő lehetőségeket, hiszen úgy gondolja, hogy a SpeakSee-t és a hozzá kapcsolódó egyéb eszközöket folyamatosan fejleszteni kell ahhoz, hogy a világ mindenki számára elérhető legyen.