FÜLSÉRTŐ ZAJOK │ MENNYI AZ ANNYI?
Egy ártatlannak tűnő koncert után általános jelenség a rövidebb-hosszabb ideig tartó fülcsengés. Nagyon talán nem is foglalkoztunk vele, hiszen a koncertélmény miatt ez az „apró” kellemetlenség simán megérte, ugye, ráadásul el is múlt, maradandó károsodást nem okozott. Hétvégi koncert pipa.
Gondoltuk mi.
Ahhoz viszont, hogy megértsük, mit jelent maga a „zaj”, és hogy milyen mértékű terhelésnek van kitéve hallásunk a rock koncertektől mentes, unalmasnak és eseménytelennek tűnő hétköznapok során, íme néhány példa. Csak úgy miheztartás végett…
…TUDD, HOGY:
- az emberi hallásküszöb, illetve egy szúnyog hangja 3 méter távolságból: 0 decibel,
- egy átlagos beszélgetés: 60-65 dB,
- egy zsúfolt utca: 75-85 dB,
- a fűnyíró hangja: 85 dB,
- egy éppen működésben lévő targonca: 90 dB,
- a szomszéd fúrója vasárnap reggel: 98 dB,
- egy kb. 70 méter távolságban lévő kamion: 95-100 dB,
- a motorbicikli: 100 dB,
- a moziban egyes akciójelenetek: 100 dB,
- a szórakozóhely zaja: 110 dB,
- a fülhallgatón keresztül érkező zene: 112 dB,
- a láncfűrész: 115-120 dB,
- egy rock koncert, vagy a mentőautó szirénája: 120 dB, ami már a fájdalomküszöb.
Ha a csipp-csupp beszélgetést egy vad átmenettel összehasonlítjuk a rock koncerten szerzett hallásélményekkel, a zajszintet tekintve óriási a különbség, nem igaz? A differencia értelmezésénél fontos, hogy a decibelt nem lineárisan, hanem a földrengésekhez hasonlóan egy logaritmusos skála alapján mérik, ami azt jelenti, hogy 10 egységnél a következő lépcsőfok már tízszeres szorzóval számolandó. Azért ez lássuk be, több mint durva. Hát még az, hogy mi erre hümmögtük a koncert másnapján kávénkat komótosan kortyolva, hogy a mulatság biztosan nem okozott maradandó kárt hallásunkban…
TEHÁT AKKOR, HOGY IS VAN EZ PONTOSAN?
A hallásvesztés kockázata az, ha valami túl zajos, vagy ha a zajkitettség túl sokáig tart. Ez azt jelenti, hogy egy 80-85 dB erősségű, folyamatos zajforrás - amilyen például a fűnyíró hangja -, pár perc alatt még nem, de hosszú időn keresztül már hallásvesztést okoz. A gyakorlatba átültetve ez nagyjából úgy néz ki, hogy addig, míg a kertben lenyírjuk a méteres füvet, nem okoz hallásvesztést, de hosszú órákon át erőltetve a hadműveletet már nemcsak a szomszédok tűrőképességére, de saját hallásunkra is negatív befolyással bír.
Az adatok eléggé elszomorítóak, hiszen a WHO adatai alapján jelenleg a világ népességének összesen 5%-a, azaz 466 millió ember él hallásveszteséggel, amelyből 34 millió gyermek, illetve több mint 1,1 milliárd fiatal felnőttet veszélyeztet a tartós, de elkerülhető halláskárosodás a napjainkban trendinek számító hangforrások által. Az már csak hab a tortán, hogy egy hallásvesztéssel élő ember átlagosan 10 évet vár, mielőtt hallásszakértő szakemberhez fordul, hogy elvégeztessen egy teljesen fájdalommentes vizsgálatot, hallásának javítása érdekében.
ÍGY VAN EZ A NAGYVILÁGBAN:
· A hallásvesztés világszerte a népesség 5%-át érinti, azaz 466 millió embert.
· A becslések szerint 2050-re 10-ből 1 ember (900 millió) hallásveszteségben fog szenvedni.
· Megközelítőleg minden harmadik 60 év körüli hallásvesztéssel él.
· Becslések szerint világszerte 1,1 milliárd fiatal van kitéve veszélyes zajkörnyezetnek.
· A hallásveszteséggel élő gyermekek 60%-nál megelőzhető lenne a hallássérülés kialakulása.
· Megközelítőleg minden ezredik csecsemő hallásveszteséggel születik.
· A WHO adatai alapján a hallássérülés vezető oka valamilyen krónikus fülbetegség.
· A tanulmányok szerint a hallássérült emberek mintegy 65%-a él enyhe hallássérüléssel, 30%-a mérsékelt, 5%-a pedig súlyos hallássérüléssel.
· A hallássérüléssel élők többsége iskolás korú gyermekek, valamint munkaképes felnőtt.
· A tanulmányok azt mutatják, hogy csak minden ötödik ember használ hallókészüléket, akinek szüksége lenne rá.
· Egy hallássérüléssel élő ember átlagosan 10 évet vár, mielőtt szakemberhez fordul.
HOGYAN KERÜLD EL A HALLÁSVESZTÉST? SEGÍTÜNK!│ PHONAK SERENITY CHOICE – HALLÁSVÉDELEMRE FEJLESZTVE
A hallásvédelem piacán nehéz volt olyan eszközt alkotni, ami túlmutat a „Legyen az a sárga, bedugom oszt’ jóvan’…” kategóriáján, mert bár kétségtelen, hogy a barkácsboltok polcain található hallásvédő eszközök megteszik a magukét, lássuk be, hogy mindig mindennél lehet valami szebbet, valami jobbat alkotni.
Erre gondoltunk mi is, amikor a hallás védelmét szem előtt tartva egyként csaptunk a levegőbe a speciális hallásvédelmi eszközök kifejlesztésének ötletére, hiszen mint ahogy a zajforrások is különbözőek, az nem lehet, hogy minden típusú zajra jó lehet ugyanaz az egy. Ezzel az impulzussal indultak el fejlesztő kollégáink a Phonak Serenity Choice termékcsalád tervezése felé, ahol a cél az volt, hogy bár külsejében teljesen megegyező, technológiájukat tekintve mégis különböző füldugók biztosítsák a halló emberek számára a hallás védelmét.
MIÉRT OLYAN MENŐ A SERENITY CHOICE?
Azért, mert véd.
És azért ez nem utolsó szempont azoknál a tevékenységeknél, amelyeket akár munka, akár hobbi szinten űzünk. A Phonak Serenity Choice jelenleg hatféle területen védi a hallást: a hipoallergén, orvosi TPE-ből készült, egy csomagoláson belül háromféle méretben elérhető dómok mindegyike amellett, hogy megszűri a zajt, a fontos hangokat átengedi, emellett speciális szűrőrendszerének köszönhetően engedi a fület szabadon szellőzni. A kulcskarikával ellátott apró tároló fiola segít a kényelmes és biztonságos tárolásban, ár-érték arányban pedig verhetetlen, hiszen könnyű tisztíthatóságával hosszú távon jó szolgálatot tehet.
TE MELYIKET VÁLASZTANÁD?
Ha érdekel, mi mindenben segíti hallásod védelmét komfortosan, kényelmesen a világ legújabb technológiájával fejlesztett füldugója, válassz az alábbiak közül!
- Zenehallgatás │17 dB-es zajcsökkentés
- Munka │24 dB-es zajcsökkentés
- Vadászat, sportlövészet │166 dB-ig, 19 dB-es zajcsökkentés
- Motorozás, autósport │24 dB-es zajcsökkentés
- Alvás │24 dB-es zajcsökkentés
- Komfort │16 dB-es zajcsökkentés
ÉRDEKELNEK A PHONAK SERENITY CHOICE ULTRA MENŐ HALLÁSVÉDELMI KÜTYÜJEI?
KLIKKELJ és válaszd ki hatféle Serenity Choice hallásvédelmi eszközeink közül a számodra legvagányabbat!
Keresd a kijelölt audiológiákon: